Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

kola, pneu, brzdy, tlumiče, nápravy, výfuk...
Odpovědět
Uživatelský avatar
worrycz
Administrátor fóra
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 03. srp 2017 13:03:54
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

Příspěvek od worrycz » úte 20. úno 2018 16:44:40

Mam dotaz na pruziny pro 240ku. Po vyndani jsem je dal vsechny vedle sebe a zdaly se mi ze jsou uplne stejne. Pruziny jsem nechal opiskovat, komaxit a ted bych rad slozil predni a zadni tehlice. Tak se radeji ptam:

Jsou opravdu ty pruziny stejne a nebo je tam rozdil ? Pokud je rozdil, jak mohu identifikovat ?

Predem diky

Uživatelský avatar
T-pack
Příspěvky: 224
Registrován: sob 12. srp 2017 13:17:55
Bydliště: Letovice

Re: Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

Příspěvek od T-pack » úte 20. úno 2018 19:04:51

Na mém voze jsem měl přední pružiny jiné než zadní a to ve všech parametrech.Přední měly průměr drátu cca 10,5mm a zadní cca 11,5.Ikdyž mi to připadne nelogické,protože větší masa je ve předu (hlavně při brždění).To samé i počet závitů jsem měl jiný.Na zadku o půl více.Netuším ale,zdali je to správně,či nikoliv,protože na mém druhém voze jsem měl dokonce tři pružiny stejné a zadní levá byla jiná.Takže když to amíkovi prasklo,tak tam prostě dal to,co měl zrovna při ruce.Zkoušel jsem ještě lovit něco na forech a tam jsem se dozvěděl,že snad by měly být rozdílné a snad dokonce,že 240 a 260 měly zadky stejné,jen předky rozdílné a že si lidi dávali na 240 předky také z 260 protože byly tužší,takže zaručovaly lepší jízdní vlastnosti,což bych v tomto případě chápal.Jen mi nejde do hlavy,že by vepředu byly slabší jak vzadu.Ještě zkusím o víkendu změřit přesně a nafotit.Pro zajímavost přikládám foto z Ebay,kde deklaruje origo přední i zadní pružiny a snad z fotky bude vidět alespoň počet závitů.
Jen nevím,zdali jsem to dobře pochopil,ale nejsem si jistý,že zrovna tvrdý a křehký komaxit je vhodný na pružiny.
Ještě jsem zalovil na netu a opravdu zadní pružiny jsou o půl závitu delší

Uživatelský avatar
worrycz
Administrátor fóra
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 03. srp 2017 13:03:54
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

Příspěvek od worrycz » úte 20. úno 2018 20:59:56

Diky diky, tohle jsem nevedel. Az je budu mit zpatky, tak je poradne prohlednu. Ja je mel vedle sebe a zdaly se mi identicke.
A komaxit na pruziny mi byl doporucen, tak verim ze to nebude spatna volba.

Uživatelský avatar
W.Guy
Příspěvky: 36
Registrován: pon 18. zář 2017 0:29:44

Re: Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

Příspěvek od W.Guy » sob 17. bře 2018 15:00:14

T-pack:
Tradičně, jak už to bývá, Japonci v tom mají naprostý bordel.
Každopádně pár věcí se nemění.
Za prvé, předek by měl být měkčí. Nezáleží na tom, jestli auto zrovna brzdí nebo akceleruje, jestli evropa nebo amik, kratka nebo dlouhá, 240z nbo 280 zx. Navíc třeba konkrétně u jedničky ještě vzadu chybí stabilizator, kterej matematiku trošku komplikuje.
Další věcí jsou komíny. Některé verze maj misky navařené niž. (US verze, nemusi byt pravidlem)
Zadni komíny u 260z 2+2 jsou celkově delší než u 2sice (porovnaval jsem s 240z, nevim jestli je rozdil i mezi kratkou/dlouhou kastli stejneho typu)
No a jako bonus měla některá auta údajně u řidiče pružinu silnější, protože to nikdy nepojede prázdné, že? To samé jsem se dočetl o vybave s klimou/bez. Tam zas byla o cm delší u spolujezdce.
No, ja mám na auto pro změnu 2x tlustší, kratší a 2x tenčí, delší. US jednička. Tak teď babo raď... :D

RomanSK
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 03. srp 2017 17:38:10
Bydliště: Bratislava

Re: Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

Příspěvek od RomanSK » sob 17. bře 2018 16:47:16

Neviem ci ste citali alebo nie ale toto vyzera ako stranka ktora by vas mohla zaujmat
240Z: The ultimate guide to Factory Suspension and options

Uživatelský avatar
worrycz
Administrátor fóra
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 03. srp 2017 13:03:54
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Pruziny na 240z - jsou rozdilne/stejne ?

Příspěvek od worrycz » ned 25. bře 2018 21:13:59

Tak jen potvrzuji slova T-packa. Opravdu predni pruziny maji slabsi drat a mene zavitu oproti zadnim. Dnes jsem smontoval ;)
Přílohy

Odpovědět